17 maja br. o godzinie 10.00 w auli naszego Seminarium rozpoczęło się XIV sympozjum naukowe. W tym roku sympozjum było przeżywane pod hasłem: Myśląc o Polsce w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. Aula seminaryjna była wypełniona po brzegi przybyłymi gośćmi z całej diecezji.

Na początku ks. dr Sławomir Wasilewski, rektor naszego Seminarium powitał wszystkich zebranych gości i poprowadził pierwszą część sympozjum. Następnie rozpoczął się pierwszy wykład pod tytułem: Kościół polski wobec Niepodległości, który wygłosił p. prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki.

Drugi wykład pod tytułem: Przez ojczyznę ziemską do Ojczyzny w niebie. Patriotyzm w życiu i pismach bł. Honorata Koźmińskiego, wygłosił o. dr Gabriel Bartoszewski OFM Cap.

Natomiast trzeci wykład wygłosiła p. dr Monika Waluś. Wykład ten nosi tytuł: Działalność świętych i błogosławionych na rzecz odzyskania Niepodległości. Wystąpienie pani doktor było wzbogacone o slajdy ze zdjęciami prezentującymi osoby tychże świętych i błogosławionych.

Po przerwie kawowej rozpoczęła się dyskusja panelowa, którą poprowadził ks. dr Piotr Kaczmarek, wicerektor naszego Seminarium. Była to okazja do zadawania pytań prelegentom.

Na zakończenie głos zabrał Jego Ekscelencja ks. bp prof. dr hab. Andrzej Franciszek Dziuba, Biskup łowicki. Ksiądz Biskup podsumował wystąpienia prelegentów, a także podkreślił, że wiele z wymienionych postaci pochodziło z terenów diecezji łowickiej.

Na koniec wszyscy zebrani pomodlili się przez wstawiennictwo Matki Bożej dziękując za czas tego spotkania, a Ksiądz Biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa.

error: Zawartość jest chroniona.