W dniach 14 – 17 lutego br. wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu przeżywała rekolekcje. Rozpoczęliśmy je tradycyjnie w Popielec.

W tym roku prowadził nas ks. dr Piotr Wierzbicki, który posługuje w Urlach, gdzie klerycy pierwszego roku WMSD w Warszawie oraz WSD diecezji warszawsko-praskiej mają swój rok propedeutyczny. Hasłem tegorocznych rekolekcji był cytat zaczerpnięty od Leona Wielkiego: Chrześcijaninie poznaj godność swoją. Rozpatrywaliśmy je w kontekście sakramentu Chrztu Świętego. Mogliśmy przeżyć w tym czasie formację podobną do tej, jaką przechodzą katechumeni, aby to uwrażliwiło nas jeszcze bardziej: Czym jest chrzest w moim życiu. Każdego dnia miało miejsce tzw. Skrutynium, czyli badanie Słowa Bożego w kontekście naszego życia, czym mogliśmy się dzielić podczas spotkań na Grupach Dzielenia.

Na tych rekolekcjach dziękowaliśmy Bogu za otrzymany przy Chrzcie Świętym Symbol Wiary, a także rozważyliśmy dogłębniej słowa Modlitwy Pańskiej. Ostatniego dnia podczas modlitwy przedpołudniowej mieliśmy okazję wziąć udział w obrzędzie Effatha. 

Kończąc nasze rekolekcje przedstawiciel alumnów podziękował księdzu rekolekcjoniście za podjęty trud i poprowadzenie dla nas tych ćwiczeń duchowych. Mówił: Niegdyś, kiedy zasiewy zbóż na polu dokonywane były ręcznie, aby ktoś mógł być nazwany siewcą, musiał wykazywać się pewnymi umiejętnościami, (…) musiał cały czas kontrolować jakość ziarna, aby nie okazało się, że rozsiewa takie, które nigdy nie wzejdzie – inaczej jego praca byłaby daremna, a i chleba z niej by nie było. (…) Zatem nie mamy wątpliwości, że jesteś, drogi Księże Piotrze, wyśmienitym siewcą Słowa Pańskiego, ponieważ celnie i umiejętnie zasiałeś je w naszych sercach i jestem pewien, że zaczyna już kiełkować 

 

error: Zawartość jest chroniona.