W naszej wspólnocie seminaryjnej w dniach od 25 do 27 września br. przeżywaliśmy rekolekcje przed rozpoczęciem roku akademickiego 2017-2018. Rekolekcje prowadził dla nas o. Błażej Strzechmiński OFM Cap z prowincji krakowskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Tematem tegorocznych rekolekcji były słowa: Być Kapłanem dzisiaj. Podczas konferencji rekolekcjonista omawiał zagadnienia związane z tożsamością kapłańską.Przedstawił istotę posłuszeństwa, ubóstwa i czystości w duchowości kapłańskiej. Ojciec Błażej często używał sformułowania caritas pastoralis, co oznacza miłość pasterską, która jest spoiwem całej kapłańskiej duchowości. Owa miłość pasterska polega na ciągłym umieraniu za powierzony sobie Lud Boży. Być kapłanem w dzisiejszych czasach jest bardzo trudno. Kapłan jest znakiem sprzeciwu dla tego świata; patrząc współcześnie w żaden sposób osoba kapłana nie pasuje do dzisiejszych wzorców. To zobowiązuje, aby kapłan znał swoją tożsamość.

Tożsamość kapłańską zdobywa się przez to, że kocha się Jezusa Chrystusa i całe rekolekcje można streścić w tym zdaniu: Kapłan, to człowiek rozkochany w Chrystusie, kocha Jezusa ponad wszystko, do szaleństwa – mówił ojciec Błażej.

Dziękujemy ojcu Błażejowi za poprowadzenie tegorocznych rekolekcji, za wygłoszone konferencje, za wszelki trud włożony w przygotowanie bogatych treści, które niejednokrotnie będą przez nas poddawane osobistej refleksji. Życzymy ojcu rekolekcjoniście wszelkich Łask Bożych, dużo ludzkiej życzliwości i opieki Matki Bożej patronki naszego Seminarium.

Pełni zapału i nowej energii, umocnieni treściami rekolekcyjnymi rozpoczynamy kolejny rok rozeznawania na drodze ku kapłaństwu.

 

error: Zawartość jest chroniona.