Ks. bp Andrzej F. Dziuba, który przewodniczył celebracji, w czasie homilii skierował do lektorów zachętę, aby najpierw sami wsłuchiwali się w Słowo i czytali je z wiarą dla wspólnoty wierzących. Lektor to człowiek, który w Słowie Bożym widzi zadanie i misję do wypełnienia w życiu. Te myśli, przekazane przez Księdza Biskupa towarzyszyły nam w czasie całej liturgii. W kazaniu przewodniczący Mszy św. zwrócił także uwagę na fakt, że każdy z kandydatów pochodzi z konkretnej rodziny i środowiska, dlatego w czasie przedstawienia Kościołowi przypomina się imiona rodziców i wezwanie parafii.

Po zakończeniu wyznania wiary kandydaci zostali przedstawieni wspólnocie Kościoła, po czym celebrans poświęcił ich alby, znak czystości serca i liturgiczny strój lektorów. Po włożeniu alb i przepasaniu ich cingulami kandydaci wrócili i otrzymali w postawie klęczącej uroczyste błogosławieństwo do pełnienia funkcji, do której przygotowywali się przez cały rok w swoich środowiskach parafialnych i Seminarium. Dopełnieniem obrzędu było przekazanie księgi Ewangelii i złożenie przyrzeczeń. Przed zakończeniem liturgii wręczono lektorom dyplomy i legitymacje potwierdzające przyjęcie posługi, którą od dzisiaj będą pełnić.

Wszystkim księżom proboszczom, wikariuszom, rodzicom, rodzinie, przyjaciołom i samym lektorom gratulujemy. Mamy nadzieję, że te promocje wydadzą Boże owoce w waszym życiu Wierzymy, że nie zapomnicie o misji, do której zostaliście wezwani.

 

 

error: Zawartość jest chroniona.