Prorok Habakuk woła do Boga o sprawiedliwość, ponieważ w Izraelu szerzy się grzech i nieprawość, a wrogowie zewnętrzni napadają na państwo. Pan Niebios jest świadomy tego, co się dzieje, dlatego wzywa swojego sługę do wytrwałości, aby oczekiwał z cierpliwością na spełnienie wyroków Bożych. Dzisiejsza liturgia ogniskuje się na temacie wiary, a jednym z jej elementów jest zaufanie. Bez powierzenia siebie i swojego życia Bogu niemożliwa jest wytrwała wiara.

Apostoł narodów, św. Paweł z Tarsu pisząc list do swojego ucznia, biskupa Tymoteusza zachęca go, aby dawał świadectwo wierze, niezależnie od uwarunkowań. To wezwanie nie straciło niczego ze swojej aktualności. Szczególnie dzisiaj, gdy Kościół katolicki przeżywa prześladowania we wszystkich regionach świata, a ucisk ten przyjmuje różne formy, odwaga wiary w Boga jest jego ostoją.

Wymagania wiary, jakie podaje Bóg Ojciec i Jezus Chrystus są trudne i wydają się nie do wypełnienia. Rzeczywiście, bez pomocy Ducha Świętego nikt nie może powiedzieć, że Panem jest Jezus. Prośba Apostołów, których wiara była słaba dotyczy także mnie. Sądzić mogę, że wielka wiara, zaufanie to coś nie do osiągnięcia. A liczni święci? I to nie tylko Ci, co żyli wieki temu, ale nam współcześni: niedawno kanonizowana św. Teresa z Kalkuty, św. Jan XXIII, św. Ignacy Papczyński czy rzesze męczenników, którzy dzisiaj giną pod mieczem islamu na Bliskim Wschodzie.

Wiara to tyle co zaufanie, gdy ufamy Bogu bez granic. Jak byliśmy małymi dziećmi, to nasi rodzice byli dla nas całą rzeczywistością, mogliśmy i słusznie oczekiwaliśmy od nich pomocy i odpowiedzi na każde pytanie, uważaliśmy, że mama czy tata nie mogą nas zawieść. A przecież to tylko ludzie. Z Bogiem jest inaczej, możemy zaufać Mu podobnie jak ludziom, ale On nigdy nie zawodzi. Początek zaufania to moje ziarno gorczycy, które będzie rosnąć pod wpływem łaski Ojca wraz z odwagą, cierpliwością i wszystkim, co potrzebne jest wierze.

W tym roku powracamy do krótkich rozważań opartych na Słowie Bożym. Te teksty będą nam towarzyszyć we wszystkie niedziele i uroczystości roku akademickiego. Wierzymy, że będą stanowić dla odwiedzających naszą stronę pomoc w przeżywaniu tajemnic naszej wiary.

Adrian Czerwiński,
kurs V

error: Zawartość jest chroniona.