Cytat umieszczony w tytule, którego autorem jest bp Atanazy z Aleksandrii kończy się słowem „bogiem”. Jednak według rekolekcjonisty, o. Pawła Krupy OP Jezus po to stał się Człowiekiem, i to Człowiekiem w pełni, tzn. doskonałym, abyśmy my mogli stać się… ludźmi. Wydaje się to nieporozumieniem, ale dopiero w Jezusie Chrystusie ukazał się człowiek w swojej wielkości, chwale, ale także we współczuciu, cierpieniu, wzruszeniu.

Ojciec Paweł poruszył tematy ważne dla każdego człowieka: miłości, ojcostwa, wiary, seksualności, kontaktów i relacji z innymi ludźmi, poznania Boga, teologii, prawdy, piękna. Prawdopodobnie jednym z najciekawszych wątków, jakie poruszył rekolekcjonista, pozostanie motyw Charanu. To ważne miasto leżało na drodze Abrahama do ziemi Kanaan, do Ziemi Obiecanej. Abraham podążając ze swoim ojcem, Terachem, zatrzymał się na prawie sto lat w Charanie. Miasto to symbolizuje naszą przeszłość, rodzinę, tradycję, a także to „coś”, co musimy pozostawić, aby wypełnić wolę Bożą. Charanem będzie to, co mnie ogranicza, nie pozwala mi rozwinąć skrzydeł, dzięki którym będę mógł sprawić, że plany Ojca staną się wobec mnie, syna, rzeczywistością.

Dziękujemy o. Pawłowi za jego żywe świadectwo, pełen werwy i dowcipu styl głoszenia kazań i dialogów, jakie mogliśmy z nim toczyć. Niech Maryja, św. Dominik Guzman i św. Tomasz z Akwinu, którego studiowaniu poświęcił nasz tegoroczny rekolekcjonista znaczną część swojego życia wypraszają dla niego liczne łaski u Boga. A dla nas niech Jezus, Bóg-Człowiek da siłę i moc, byśmy realizowali Jego Ewangelię, już tu, w Seminarium.

error: Zawartość jest chroniona.